Toto vydatné jídlo je ideální pro každého, kdo v kuchyni rád improvizuje – šakšuka „snese“ i hodně kreativní kuchaře. A to nejlepší: během několika málo minut nasytíte celou rodinu nebo partu přátel, aniž vaše peněženka povážlivě zhubne. Takže jestli doma máte pánev, směle čtěte dál.
„Nejlepší izraelské jídlo“, které poráží i takové středovýchodní gastro pecky, jako falafel nebo hummus. Tak to je, prosím, šakšuka.
V jednoduchosti je síla – a chuť
Název znamená něco jako „všechno smíchané na jedné pánvi“. A právě jednoduchost přípravy je podle nás příčinou obliby šakšuky (málokdo z nás chce v kuchyni strávit mládí, a to bez ohledu na věk).
Šakšuka je lehká a přesto vydatná, bohatá na bílkoviny, vlákninu a se zdravou porcí sacharidů. Základem je zelenina, hlavně rajčata a papriky, cibule, bylinky, sýr, vejce… a spousta koření, klidně i pálivého. To vše se podává s chlebem, který se namáčí do omáčky.
A ještě, než se dostaneme k ingrediencím a postupu přípravy, dovolte pár slov o původu šakšuky, ať se při jejím pojídání můžete blýsknout několika zajímavými fakty.
Stopa vede do Afriky, milý Watsone
Začneme v severní Africe, odkud v 50. letech do Izraele přicházelo mnoho židovských přistěhovalců z Tuniska, kteří s sebou přinášeli to nejlepší ze severoafrické kuchyně. Další stopa vede do Jemenu, kde připravují velmi podobný pokrm, jen mu říkají „zhung“. Variace na šakšuku ovšem najdeme i v Turecku, Maroku, Iráku – a dokonce i v Mexiku, a to jako „huevos rancheros“ aneb rančerské vejce.
Jde tedy o velice kosmopolitní jídlo – a taky důkaz, že lidé po celém světě jsou v podstatě stejní: V kuchyni milují jednoduchost a dobrý poměr cena-výkon z ekonomického i časového hlediska. Pokud to máte stejně, šakšuku si zamilujete.
Ingredience
- 1 lžíce extra panenského olivového oleje
- 4 stroužky česneku
- 1 cibule
- 1 červená, žlutá nebo zelená paprika
- 1 plechovka nakrájených rajčat nebo čerstvá rajčata
- 1 lžička mleté papriky, nejlépe uzené
- 1 lžička celého nebo mletého římského kmínu
- 1/2 červené chilli papričky
- 4 vejce
- 100 g sýru feta
- vločková mořská sůl
- hrst plocholisté petržele
- 1/2 lžičky Sumacu
Postup
- V pánvi rozehřejte olej, ideálně na středním plameni.
- Vhoďte cibuli a papriku nakrájené na silnější plátky, směs osmahněte a míchejte, dokud cibule nezesklovatí a nezměkne – cca 5 minut.
- Přidejte na plátky nakrájený česnek, rajčata (nejlepší jsou čerstvá, ale „fungují“ i ta z konzervy), římský kmín, sladkou nebo pálivou papriku a chilli nakrájené na kolečka.
- Promíchejte a lehce osolte. Vařte 15-20 minut za občasného promíchání.
- Ve směsi na pánvi udělejte lžící důlek pro každé vejce, která do důlků opatrně rozklepněte.
- Pánev přikryjte pokličkou a na mírném ohni nechte vejce povařit, dokud nebudou bílky pevné a žloutky nezhoustnou (2-3 minuty).
- Posypte rozdrobeným sýrem feta a petrželovou natí. Pokud doma máte koření sumacu, zasypte jím zlehka vejce. Podávejte chlebem nebo s teplými chlebovými plackami (pita aj.).
- Servírujte, a přijímejte pochvaly i žádosti o nášup.
Tajná ingredience: eStravenka či stravenky
Na pánev sice nepatří, ale zlevní vám nákup výše zmíněných ingrediencí – eStravenku i stravenky použijete jak při návštěvě restaurací, tak při nákupu v obchodě či on-line. Řekněme si to na rovinu: Vaše peněženka hubnout nechce. Tak ji nenuťte – a radši využijte stravenky.
Otázka zní: Máte jich dostatek? Pokud ne, je tady aplikace Můj Up, kde si snadno zjistíte nejen zůstatky, ale mnoho dalších radostí, které jsme pro vás připravili.
Nezbývá než vám popřát dobrou chuť – Beti, avon!